Şuanki Zaman: 03-18-2019, 06:32 PM Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)


Radyo Kodumuz

DUYURU !!! Sitemize Üte alımları durdurulmuştur. İletişim İçin uyelik@elifsfenks.com adresine mail atınız...LİNK!


Cevapla 
 
Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çiçeklerin Yetiştirilmesi
09-27-2009, 03:03 AM
Mesaj: #1
Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Kışın hangi çiçek ekilir?
[Resim: bah0256.jpg]
Eğer bahçeli bir eviniz varsa ya da saksıda çiçek yetiştirmeye meraklıysanız işte size bu konuda oldukça işinize yarayacak birkaç bilgi:

Kışın bahçeler ayrı bir ilgi ister. Havalar soğuduğu zaman doğal olarak toprak da soğuyor. İşte bu yüzden kış aylarında soğuğa karşı hassas bitkilerin diplerini doldurmanız gerekir.

Kasım ayından sonra çıplak köklü bitkiler dikilebilir. Aynı zamanlarda kışlık ve mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağan kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Özellikle çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız sulama sistemlerindeki suyu boşaltmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalarınızı da korumalısınız. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilmesi tavsiye edilmektedir.


Menekşe ve kasımpatı

Sonbahar biterken Kasım ayında dikilmesi uygun olan çiçekler şunlardır: menekşe süs lahanası çuha siklamen ve kasımpatı. Bu çiçekler soğukta yaşayabilirler, o yüzden bahçe ortamında da ekstra bir bakım yapmak zorunda değilsiniz. Doğal yollarla gerektiği kadar sulanırlar ve bu yeterlidir. Evin içinde ise istediğiniz tüm bitkileri kışın kolaylıkla ekip yetiştirebilirsiniz. Kışın, evler bitkiler için adeta birer sera demek...


Duyarlı olun

Küresel ısınma yüzünden su kaynaklarımız hızla tükenmekte. Bu sebepten bahçenizdeki bitkileri ihtiyaç duyduklarından daha fazla sulamamaya ekstra dikkat etmelisiniz. Fazla sulamak hem bitkilerinize zarar verecek hem de suyu müsrif kullanmanıza yol açacaktır.

Bu nedenle eğer imkânınız varsa hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri farklı püskürtme seçeneklerini kullanın.

Sulama işlemi, bitkiler için çok önemlidir ve ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Çimlerinizi ve çiçeklerinizi mümkün olduğu kadar akşamüzeri ve güneş battıktan sonra yapın. Kızgın güneşin altında sulanana çimler hızla sararır. Bu saatler daha az buharlaşma olacağı için bitkileriniz bu sudan çok daha fazla faydalanırlar.


Kış Çiçekleri:
Dağ menekşesi, çuha çiçeği, süs lahanası, kasımpatı, şebboy, açelya, Atatürk çiçeği, sıklamen, nergis, krizantem, kasımpatı, yılbaşı çiçeği, kardelen...


Yaz Çiçekleri:
Ortanca, hanımeli, cam güzeli, begonya, hercai, boru sarmaşık, kadife çiçeği, ateş çiçeği, karanfil, vapur dumanı, sardunya, horoz ibiği, mine, aslanağzı, yıldız, kadife, lavanta, petunya, fulya...


Bahar Çiçekleri:
Papatya, lale, leylak, yasemin, meyve ağaçlarının çiçekleri, çiğdem, zambak, fulya...
www.evdose.com

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:06 AM
Mesaj: #2
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Bitkilere sonbahar bakımı
[Resim: bah0227.jpg]
Gelecek bahara taptaze bir başlangıç yapabilmek için, evinizdeki bitkileri kışa hazırlamanız gerekir.


İç mekanlar için

Mevsim güze dönerken, iç mekan bitkilerinin bakımında dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar; sulama, gübreleme, ilaçlama, toprak havalandırma ve saksı temizliği. Sulama, bitkiler için en hayati konu.

Bitki ihtiyacına göre haftada bir sulanır. Orkide, Afrika menekşeleri, kalancoelar her hafta su istemez. Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken konu, toprak iyice nemini kaybettiği zaman bitkiye su vermek. Bitkiler susuz kaldıkça, çiçeklenmesi artar.

İç mekan bitkilerindeki gübreleme programı ise üç aylık periyotlarda gerçekleşir. 15 günde bir olmak üzere ayda ikişer defa yeşil yapraklılara Nutri-leaf gübresi, çiçekli bitkilere Sol-u-gro gübrelemesi yapılmalı.

Sulamadan önce toprak elle altüst edilip, karıştırılarak havalandırılır. Bu dönemde toprakları çöken bitkilere torf ilavesi yapılır. Ayda bir kez yapraklar silinerek, yaprak cilası ile cilalanabilir. Budama genelde bahar başlangıcı yapılır. Fakat kök probleminden ötürü aşırı yaprak yoğunluğu olan bitkilerde de, bu mevsimde seyreltmek amaçlı budama yapılmalı, iç mekan bitkilerinde saksı değiştirme işlemini Ekim ayı içinde mutlaka bitirmek gerekir.

Saksı, önceki saksıdan bir numara büyük olmalı ve bitki çok büyük saksıya aniden alınmamalı. Bitkinin hastalıklı-zararlı durumuna göre ilaçlama yapılmalı. Fakat periyodik olarak 15 günde bir topraktan Previcur veya Benlate ilaçlaması yapılması, köklerin mantari enfeksiyonlara karşı korunmasında faydalı olur.

Toprak, çelik ve plastik saksılar ıslak bezle silinmeli. Yazın tedavi amacıyla balkon veya bahçelere çıkarılan iç mekan bitkilerini adaptasyonunu hızlandırıp, yaprak dökümünü en aza indirmek için iç mekana almalısınız.


Bahçe için

Çim ve bitkilerdeki hastalıklarla, zararlıların yol açtığı kötü görüntülerin yenilenmesi ve tamiri yapılmalı. Hastalıklardan sararan ve boşluklar meydana gelen çimlerinizin kumlama ve çim tohumu ara ekim zamanındayız.

Yapılacak olan işlem; öncelikle tüm alanı çim tırmığı ile havalandırılmak, tüm sarı artıkları ayıklamak. Çim alan 1 numarada biçilmeli. Çukur yerler toprak ile doldurularak tesviye yapılmalı. Boşluklara çim tohumu ekilerek, işlem tamamlanmalı.

Bitkilerde sürgün gelişimi artmaya başladığından, zayıf bulduğunuz bitkilerinizde budama yapabilirsiniz. Çit amaçlı dikilen bitkilerde özellikle budama uygulanmalı. Bu işlemi yaptıktan sonra, bitkilerdeki büyüme ve gelişmenin daha hızlı bir şekilde devam ettiğini göreceksiniz.

Eğer yeni bahçe düzenlemesi yapacaksanız, sonbahar bu iş için en iyi başlama zamanı. Özellikte sonbaharda ekilen çimlerin ilkbahar verimi çok daha iyi olur. Gelişme dönemi başladığından ve gelişmeye bağlı olarak çim bitkisini desteklemek için bu ay itibariyle amonyum nitrat gibi azotlu gübreleme yapılmalı. Yabancı otlara karşı hala yabancı ot ilaçlaması yapılabilir.


Sonbahar bitkileri

Krizantem:
Kasımpatı olarak bilinen bu bitki, 50–150 cm kadar yükselebilir. Büyük çiçek başlarına sahip sarı, turuncu, kırmızı, beyaz renkleri mevcuttur. Dikim aralığı 15–20 cm olup, yaklaşık bir buçuk ay kadar çiçekte kalır. Torf+gübre karışımı harçlı topraklarda yetişir. Bahçe, balkon ve teraslarda kullanılabilir.


Hercai menekşe:
Hercailer, sonbahar, kış ve hatta ilkbaharın ortalarına kadar çiçek açan bir bitkidir. Menekşeleri Ekim ayında toprağa 15 cm aralıklarla fide halinde dikmelisiniz. Yetiştirme ortamı torf ve gübre karışımı harçlı bir toprak olmalıdır. Menekşelerin her rengi ve hibrid çeşitleriyle alacalı (gözlü) tabir edilen çeşitleri vardır. Kıştan en az etkilenen mevsimlik fidedir.


Çuha çiçeği:
Onbir ay çiçeği olarak da bilinir. Ev için olan çeşitleri de vardır. Bunlar iç mekanlarda uzun süreli çiçek açarken, dış mekanda kullandığımız çuhalar, sonbahar ortalarından ilkbahar başına kadar çiçekli kalır. Torf+gübre karışımı harçlı topraklarda yetişirler. Renk tonları gösterişli, çiçekleri yaprakta buket halinde çıkan hoş bir bitkidir.


Siklamen:
Hem içeride, hem de dışarıda yetiştirebileceğimiz soğanlı bitkilerdir. Her rengi mevcut olan bu bitki, soğuk hava şartlarında yaşar. Sıcağa dayanamaz. Çiçeklenme bitince, soğanlarını toprakta veya bir kese kağıdında saklayıp, yazın tekrar dikerseniz, sonbahara bitkiniz yeniden çiçeklenir.


Kaynak: e-kolay

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:09 AM
Mesaj: #3
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Kaktüslerin bakımı
[Resim: bah0238.jpg]
Kaktüsler bol güneşe ihtihaç duyar. Tropik bir bitki değildir, İstanbul'da açık havada yetiştirilmesi kolaydır. Kışın dondan zarar görmez, tam tersine kışın üşümesi kaktüs için faydalıdır. Kış boyunca ne kadar soğukta kalırsa yazın çiçek açması o kadar kesinleşir. Ama şimdi bunu öğrenince devamlı evde beslediğiniz kaktüsünüzü kış ortasında dışarıya koymamalısınız. Bu durumda büyük bir ihtimalle ölecektir. Önce yazın dış ortama alıştırmalısınız.


Ne zaman sulamalı?

Hiç şüphe yok ki, sulamadan kaynaklanan kaktüs ölümlerinin büyük bir yüzdesi az değil çok sulamaktandır. Aşırı su kaktüs köklerinin çürümesine neden olur. Bildiğimiz gibi, kaktüs ve diğer sukkulentlerin tamamı, uzun süreli susuzluğa dayanabilecek şekilde evrimleşmişlerdir, o nedenle eğer tereddüdünüz varsa, sulamamak daha doğru bir tercihtir.

Genel olarak kaktüslerin suya ihtiyaç duydukları dönem, aktif olarak büyümekte oldukları dönem, yani ilkbahar yaz dönemidir. Bu dönemde serbestce sulanabilirler, ama diğer mevsimlerde mutlaka dikkatli olunmalıdır. Kış döneminde ya hiç sulanmamalı, ya da çok az su verilmelidir.

Kaktüsler, ülkemizde mart ayı sonlarında hafif sprey şeklinde sulanmaya başlanır. Nisandan Mayıs ortalarına kadar 15-20 gün arayla devam edilir. Eylül başına kadar 1-2 haftada bir sulanır. Tekrar azaltılarak ekim başlarında sulama kesilir. Çok spesifik birkaç tür dışında kışın sulama yapılmaz. Kaktüslere su verilirken tek şart iki sulama arasında toprağın tamamen kurumuş olmasıdır. Epifitik kaktüs türleri ve diğer diğer sukkulentlerde sulama biraz daha farklıdır.


Susuz yaşamak

Uygun olmayan ışık ve ısı koşulları kaktüslerde kalıcı hasara neden olabilir, ama susuzluk böyle bir sonuç doğurmayacaktır. Susuz kalmış bir kaktüs, sadece uykuya geçecektir. Su kaybı nedeniyle bir miktar buruşacaktır ama yeniden sulandığı zaman da çabucak eski sağlıklı haline geri dönecektir.

Burada kural, uyku döneminin iyi ayarlanabilmesi amacıyla doğru zamanda suyun kesilmesidir. Sonbaharda havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte bitki daha az suya gereksinim duymaya başlar. Bu dönemle birlikte su yavaş yavaş azaltılmalı ve havaların iyice soğumaya başladığı zamanda da tamamen kesilmelidir. (Burada kaktüslerle diğer sukkulentlerin beklentileri farklı olabilir buna dikkat etmekte yarar vardır).

Diğer sukkulentler biraz daha fazla suya gereksinirler, ya da mesela Schlumbergera gibi kış döneminde aktif olan bazı türlerin özel durumları göz önüne alınmalıdır, bunun dışında, kaktüsler, genel olarak kış döneminde az sulanarak ya da hiç sulanmayarak, rutubetsiz bir ortamda dinlenmeye bırakılmalıdırlar. İlkbahar başlangıcında, önceleri haftada bir sprey ile uygulanan su, büyümenin görülmeye başlamasıyla birlikte artırılmalı, havaların ısınmasıyla birlikte de daha serbest bir sulama rejimine geçilmelidir. Yaz döneminde haftada bir ya da iki haftada bir sulama uygun ve yeterlidir. Yaz döneminde de daha sık yapılacak sulama sorunlara neden olabilir. Belirttiğimiz gibi, haftada ya da iki haftada bir yeterli ve emniyetlidir.


[Resim: bah0238a.jpg]
Günün hangi vaktinde sulamalı?

Sulamanın yapılacağı en iyi vakit sabah erken saat ya da akşamüstüdür, böylelikle bitkiler gerek üzerlerine gelmiş olan suyu ve gerekse topraktaki suyu bünyelerine alacak zamanı bulurlar. Parlak güneşin olduğu bir anda sulamak, bitkileri yakabilir.

Çok sıcak yaz günleri dışında akşamüstü suyu pek iyi değildir. Kuruma süresi bir gece artmış olur. Hedefimiz verilen suyun olabilecek en kısa sürede kurumasıdır! Yani az su verilecek, bu su drenaj deliklerinden anında akacak ve toprak çabucak kuruyacak. Kural budur.

Pek çok kaktüs kuru bir atmosferi tercih ederler, ancak epifitikler olarak adlandırılan tropik kaktüsler sıcak ve rutubetli ortamları severler. İç mekanlarda bunu sağlayabilmek için, ısı 21-32 derece arasında olmalıdır. Rutubeti sağlamak için de, bir el spreyi kullanarak çevredeki rutubeti artırmak gereklidir. Sulamayla birlikte, düzenli olarak sprey kullanmak yararlı olacaktır. Diğer kaktüsler gibi bu bitkilerin de kuraklığa dayanıklı olduklarını hatırlatalım.


Gövde çürüğüyle mücadele

Aşırı soğuk ve rutubetli ortamlarda tutulan, ya da zayıf kökleri olan kaktüslerde çürüme olabilir. Kök mantarı bitkinin derisinde gelişir ve bu bölgeyi yumuşak, gevşek bir duruma getirir. Zaman içinde bu bölge kararır. Eğer bu tür bir mantar sorunu olacak olursa, sağlıklı bölge kesilerek ayrılıp yeniden dikilebilir. Geri kalan kısım atılmalıdır. Tabii dikilmiş olan bitkinin başına da aynı şeyin gelmemesi için olumsuz koşullar değiştirilmelidir. (ısı artırılmalı ya da rutubet azaltılmalı, kuru bir ortam sağlanmalıdır.) Dış ortamlarda toprağa dikili olan bitkilerde benzer bir sorun yaşanması halinde bakır sülfat uygulanabilir.


Işık

Hemen tüm kaktüsler, sağlıklı olabilmek için, büyüme dönemlerinde güneş görmek zorundadırlar. Kış döneminde nispeten az ışık seviyelerini tolere edebilirler (çünki bu dönemde uykuya geçmişlerdir, ama kış dönemde bile aslında ışık isterler) Eğer kaktüslerinize evde bakıyorsanız, yapılacak en iyi şey, bitkileri cam kenarında tutmaktır. Işığın yetersiz olduğu koşullarda, suni ışık takviyesi yapabilirsiniz. Işık yetersizse, bitki sağlıksız bir biçimde uzamaya başlar. Gövde rengi solgunlaşır. Böyle bir durumda, yapılacak en iyi iş, etkilenmiş bölümleri kesmek, bitkiyi bol ışık alan bir yere taşımaktır.


Işığa duyarlı bitkiler

Bazı kaktüsler ve sukkulent bitkiler ışığa duyarlıdır. Bunların çiçek açabilmesi için günde 12 saatten az ışık alması gerekir. Doğal olmayan bir ışık kaynağı bile işi bozabilir. Örneğin Schlumbergera bu cins bir bitkidir. Kışın, çiçek açabilmesi için az ışık alması gerekir, bu nedenle eğer bulunduğu yer gece kullanılan bir odaysa ve bu odada lamba yakılmaktaysa, büyük olasılıkla çiçek açamayacaktır. Böyle bir durumda bitkiyi az kullanılan bir odaya taşımak doğru olur.


Güneş sevenler

Çöl koşullarında yaşamaya göre evrimleşmiş olan kaktüsler direkt güneş ışığı görmeyi tercih ederler. Ilıman bölgelerde toprağa dikilmiş olan bitkiler dışarıda en güzel şekilde yetiştirilebilirler. Ama dışarıya dikmek için ısının 16 derecenin altına düşmemesi gerekir. Aksi halde en uygun olan, bu bitkilere evin içinde bir pencere kenarında bakmaktır.

Güneş seven türler bile yaz döneminde bir miktar korumaya ihtiyaç duyabilirler. Özellikle genç bitkiler, birden bire güneşe çıkartılmamalıdır. Öncelikle yarı gölge bir yerde bir süre tutulup dış ortama alıştırılmalı daha sonra güneşe alınmalıdır. Güneşin çok parlak ve kavurucu olduğu Temmuz-Ağustos aylarında bir miktar gölgeleme yapmak yaralı olacaktır. Böylelikle kavurucu güneşin gövde ya da yaprakları yakması engellenmiş olur.


Kuru gölge sevenler

Bunlar, aslında çöl bitkileridir, ancak gelişebilmek için direkt ışık yerine süzülmüş, yarı gölge bir ortamı tercih ederler. Bazıları rutubetli ortamda çürüyebilir, ve uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalırsa yaprakları yanar.


Islak gölge sevenler

Tüm kaktüsler direkt ışık ve kuru ortam severler diye bir genelleme de yapılamaz. Bazıları, epifitik olarak bilinenler, rutubet ve gıdayı atmosferden alırlar. Bu nedenle de bu tür bitkiler ışığın süzülerek geldiği, rutubetin yüksek olduğu bir ortamda daha iyi gelişirler. Doğal ortamları, tropik ormanlarda ağaç tepeleridir. Süzülerek gelen ışığı yakalayabilmek için uzun ve geniş yaprakları vardır. Zaman zaman su püskürtmekten yarar göreceklerdir.


Isı

Kaktüs ve sukkulentlerin çoğu yazın büyürler ve kış döneminde uyku moduna geçerler. Yine de şunu akılda bulundurmak gerekir ki, sıcak ya da soğuk anlamında, aşırı şartlar oluşacak olursa, doğacak olan şok nedeniyle mevsimden bağımsız olarak bitki yine uyku fazına geçer. Büyüyebilmek için kaktüsler genelde 16 derecelik bir ısıya gereksinim duyarlar.

Tropikal olanlar daha da yüksek ısılarda gelişirler (21-32 derece) Bazı kaktüsler sıfır dereceye kadar düşen sıcaklara kısa bir süre için dayanabilirler. Ancak böyle bir soğuğa uzun süre maruz kalan bir bitkinin yumuşak dokuları (özellikle yeni büyümüş olan bölümleri) hasar görebilir. Önce gövdede yaralar oluşur, sonra da toptan çöker. Soğuk vurmuş olan bitkileri yaşatabilmek için ısıyı artırın, böylelikle yara oluşmuş bölümü kurutmak ve küflenmeyi engellemek mümkün olabilecektir. Mümkünse bu bölgeyi kesmek de düşünülebilir.

Sera şartlarında yazın güneşli günlerde ısı 40 derece C'e kadar ulaşabilir. Bu durumda havalandırma yapmak, hatta olanak varsa fan kullanmak çok önemlidir. Ülkemizde güney sahilleri dışında kışlar genellikle serttir. Bu nedenle serayı az da olsa ısıtmak gerekir. Çoğu kaktüs türü için 5-8 derece minimum yeterlidir. Diğer sukkulentlerde ise genelde 10 derece üstü minimum sıcaklık gerekir. Eğer bitkilerimiz cam kenarında veya balkonda yaşıyorsa, kışın içeri alınması zorunludur.


Havalandırma

Eğer bitkilerinize bir serada bakıyorsanız, hem yaz hem kış döneminde, cereyan yapmayacak şekilde bir havalandırma yapmanız gerekir. Sera içindeki havanın aşırı rutubetlenip kaktüslerde çürümeye neden olması önlenir. Ev içinde cam kenarında baktığınız bitkiler de, yaz döneminde dışarıda, havadar bir yerde durmayı tercih edeceklerdir. Ev bakımında sorun, pencere kenarlarının yine de arzu edilenden sıcak olması ihtimalidir. Genellikle kalorifer petekleri pencere altında olduğundan, saksının durduğu ortam sıcak olabilir.

Aslında en iyisi, bitkileri kış döneminde ev dışında bir balkon serasında tutmaktır. Burada da ısının sıfırın altına düşmemesini sağlamak gerekir. Güney cephesindeki bir balkon en doğru seçimdir. Ayrıca sera içine konacak olan bir maxima-minima termometresi durumu izlemenizi ve kontrol altında tutmanızı sağlar.


Dondan koruma

Eğer dış ortam harareti 5 derecenin altına düşmüyorsa, kaktüsler dışarıda gelişebilirler. Ancak, bu durumda saksı ve çevre ortamın kesinlikle kuru olması gerekir. Yağmurdan korumak için önlemler alınmalıdır. Normalde don olmayan bir bölgede, ara sıra oluşabilecek dondan korumak amacıyla bitkinin üzeri kağıt, balonlu naylon ya da çuvalla sarılabilir.


Sıcak bölgeler için tavsiyeler

Bu bölümde bakacak olduğumuz türler soğuğa dayanıksız olup, tüm yıl boyunca ısının 16 derecenin altına düşmediği ortamlarda gelişebilecek olanlardır. Ülkemizde bu tür bir iklim olmadığını hesaba katacak olursak, genellikle ev ya da sıcak sera içinde bakılmaları gerektiği gerçeğini göz önüne almak gerekir. Sadece yaz döneminde dışarı alınmalılardır. Soğuk havalar başlamadan önce de içeri alınmaları gerekir.


Ilıman iklim kaktüsleri

Her ne kadar bu kategorideki bitkiler dış ortamda, sıfıra yakın sıcaklıklara kısa süreli olarak dayanabilirlerse de, en iyi büyümeyi 5 derecenin altına düşmeyen ortamlarda gösterirler. Her kış, sıfırın altına düşen yerlerde bitkilerin kış döneminde içeri alınması veya bir koruma örtüsü altında, ya da bir balkon serasında tutulması uygundur.


Soğuk bölge kaktüsleri

Eksi 15 derece kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen pek az kaktüs türü vardır. Bunlar da ancak kuruysa ve kendilerini ayazdan koruyabilecek bir kar örtüsü altındalarsa bunu başarabilirler. Bunların çoğu küçük bitkilerdir, yer örtücü görünümündedirler. Sedum ailesinin hemen tüm üyeleri bu yeteneğe sahiptirler.


Bakım

Evde, bir pencere kenarında bakmakta olduğunuz dikensiz bir tür, bir iki sene içinde yavaş yavaş tozlanmaya başlar. Toz birikimi zaman içinde kaktüsün ışık alışını engeller, temizlenmelidir. Dikensiz türlerde bu işi bir fırça yardımıyla halledebilirsiniz, ama eğer dikenliyse, bu durumda bir saç kurutma makinesini 15 cm kadar uzaktan, (soğuğa ayarlı olarak) üfleterek tozu uzaklaştırabilirsiniz. Yaz döneminde hortumla yıkamak da düşünülebilir, ama bu işi sabah saatlerinde, güneş şiddetlenmemişken yapmak ve bitki kuruyana kadar gölgede tutmak gerekir. Aksi halde gövdede kalan su damlaları yanmaya neden olabilir. Yıkadığınız suyun kireçli olması halinde gövde üstünde beyaz lekeler oluşabilir.www.evdose.com

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:13 AM
Mesaj: #4
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Kışın bahçeye çıkmak lazım...
[Resim: bah0226.jpg]
Havalar serinledi, yeşil dallar yerini sararan sonbahar yapraklarına bıraktı. Balkonlar ve bahçeler terk edildi. Ama siz rengarenk çiçeklerden, yeşille içi içe bulunmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, evinizin veya bahçenizin bir bölümünü kış bahçesi haline getirebilirsiniz. Bu bölümde kışın kitap okuyabilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da sadece kafanızı dinleyebilirsiniz.

Kış bahçesi, bahçe ve yeşil hissini soğuk mevsimlerde de yaşamak için çeşitli stillerde, değişik malzemelerle yapılan cam evlere verilen ad. Bu bahçelere limonluk da deniyor ama kış bahçelerinin limonluk veya sera gibi diğer yapılardan farkı ısıtma, soğutma tesisatına sahip olmaları. İsmine bakarak sadece kış aylarında kullanıldığını düşünmeyin. Günümüzde kış bahçeleri evlere aydınlık, ferahlık ve dekorasyona zenginlik kattığı için dört mevsim kullanılıyor.

Kış bahçesi için önce evin doğru cephesini seçmek gerekiyor. ETA Yapı’dan Mühendis Aytaç Çamlıtepe, bir çok kişinin bu seçim sırasında yanıldığını söylüyor: "Güney cephesine yapılan kış bahçesinin yaz mevsiminde çok sıcak olacağına, kuzey cephesine yapılacak sistemin de kışın çok soğuk olacağına inanılıyor. Ancak kış bahçeleri de evimizin herhangi bir odası gibi yazın serinletilmeye kışın ısıtılmaya ihtiyaç duyar. İyi tasarlanmış bir kış bahçesi, havalandırma, ısıtma ve gölgelendirme koşulları oluşturulduğu takdirde dört mevsim kullanılır. Sert bir kış veya sıcak bir yaz akşamı kimseyi kış bahçesi keyfinden mahrum etmez."


İdeal oda sıcaklığı ve nem oranı yakalanmalı

Kış bahçeleri temelde cam ve camı taşıyan malzemelerden oluşuyor. Yapının taşıyıcılığını sağlayan, zorlu ve değişken hava koşullarına dayanıklı, estetik malzemeler seçiliyor. Konstrüksiyon malzemesi olarak alüminyum ve ahşap kullanılıyor. Elit Yapı’dan Mühendis Kaan Kuran, bu tercihin her insanın kendi zevkiyle ilgili olduğunu söylüyor:

"Klasik ve doğal görünümleri tercih ediyorsanız ahşap; modern, teknolojik malzemelerden hoşlanıyorsanız alüminyum tercih etmelisiniz. Ahşabın alüminyuma göre daha sık bakım gerektireceğini, alüminyumla da klasik ve estetik görünümlerin mümkün olduğunu ve her iki malzemenin birlikte kullanılabileceğini de unutmayın."

Kış bahçelerinde kendinizi rahat hissedebileceğiniz oda sıcaklığı ve nem oranını yakalamak gerekiyor. Yani 20-23 derece sıcaklık ve yüzde 45-60 nem oranı. Konforlu bir kış bahçesinde yoğuşmanın da kontrol altında tutulması, buharlaşmadan oluşan suyun süratle tahliye edilerek camlarda birikmesinin engellenmesi lazım. Güneşten korunmayı sağlayan perdeler de önemli. Kaan Kural, kızıl sedir ve maun ağaçlarının doğal ısı izolasyonu sağladığını söylüyor.


Bahçe büyüdükçe fiyat düşüyor

Kış bahçelerinde büyüklük arttıkça metrekare başına birim maliyeti düşüyor. Örneğin oturma odası veya yemek odası olarak da kullanmayı düşünüyorsanız, 15 metrekare bir bahçe ideal.


Güneş ışınlarını az geçiren camları tercih etmeli

Camlar, kış bahçelerinin en önemli malzemelerinden. Bir kış bahçesinin çatısı için cam öneriliyor fakat bakır ve kiremit örtüler de yapılabiliyor. Çatı bölümü için, camların izolasyon özelliğine sahip olması gerekiyor, güvenlik önlemleri de çok önemli.

Güneş ışınlarının enerjisini az geçiren "konfor" veya "stopsol" adındaki camlar pahalı olsa da tercih edilmeli. Dikey camların ise doğru kalınlıkta üretilmiş izolasyon camı olmalarında fayda var. İçerideki hava miktarı da önemli bir konu. Bu, kış bahçesinin doğru boyutlandırılması ve doğru çatı eğimiyle sağlanıyor. İçerideki hava dolaşımının, aşırı ısınıp aşırı soğumayacak şekilde sağlanması gerek. Kış bahçeleri istediğiniz özelliklere göre 5-12 hafta arasında teslim ediliyor.


Dört tipi var

Tek eğimli düz çatılar:
Taban metrekaresine bakıldığı zaman diğerlerine göre daha ekonomik. Çünkü bu çatı her tipteki yapıya kolaylıkla uyum sağlıyor. Bahçeye de çatı teraslarına da rahatlıkla uygulanabiliyor.


Çift eğimli beşik çatılar:
Üçgen şeklindeki çatı, mekana derinlik katıyor. Tepesinde oluşan mahyalara geleneksel çatı süslemeleri eklenebiliyor.


Viktorya tipi çatılar:
Üç veya beş kırıklı ön cepheden oluşuyor. Çok cepheli olduğu için ışık iç mekana homojen olarak yansıyor.


Georgian çatılar:
Bu model Rönesans saraylarının görüntüsünü andırıyor.


Zeynep Akgöze / Peyzaj Mimarı


Tropikal bitkiler seçilmeli spreyle nemlendirilmeli

Kış bahçelerinde bakım ve görsellik açısından en iyi tercih tropikal bitkiler. Toprağın yapısı da önemli, kış bahçeleri fazla nem içerdiğinde toprakta mantarlaşmaya neden olabilir. Torflu perlitle hazırlanmış steril toprak seçmenizde fayda var. Toprağın geçirgen olması şart. Nem, kapalı mekanlarda, özellikle de kış bahçelerinde en önemli unsur.

Bitkiler sulama sırasında saksılarındaki nemden dolayı ortamın havasını da nemlendirir. Bu nedenle ortam iyi havalandırılmalı, bazen yaprakların hava alması için spreyleme usulüyle nemlendirilmeli. Direk ışık bitkileri rahatsız edeceği için kış bahçelerinin evin konumuna göre kuzeybatı yönüne konumlandırılması en uygunu. Bitkilerin dolaylı ışık almasına özen göstermek gerekiyor. Doğrudan ışık geldiği saatlerde de bitkilerin yanmaması için gölgelenmeleri lazım.

Genelde bitkiler için en doğal ortamı yaratan, toprak saksılardır. Toprak saksılar dekoratif amaçlı şık saksı modellerinin de içine oturtulabilir. En önemli konu saksıların drenajının iyi olması için altlarında delik olmasına dikkat etmek ve toprakla saksı arasındaki beş santimlik katmana çakıl koymak.


Kesibe Karaosmanoğlu - İç Mimar


Rattan, kumaş veya hasır mobilyalar üzerlerine rengarenk yastıklar

Kış bahçelerini bitkilerin içine konacağı renkli saksılar, bir metal kitaplık veya heykellerle süsleyebilirsiniz. Saksılar sırlı veya sırsız seramik olabilir. Kış bahçeleri artık teknolojik olarak evlerle aynı ısıda olabileceği için mobilyada rattan, kumaş, hasır veya metal doğru tercihler.

Genelde klasik kış bahçesi mobilya tarzı 1920-1930’ların rattan mobilya tarzıdır. Yemek masası için cam daha şık gözükür. Dekorasyona renk vermek için koltuk üstü yastıklar ve renkli kumaşlar kullanabilirsiniz. Ama bunların dekorasyonla ve birbirleriyle renk uyumları önemli.

Yeşil, turuncu, sarı ve kiremit renkleri en uygun renkler. Zemin parke veya seramik olabilir. Aydınlatmada da yerden ve göz seviyesinin üstüne çıkmayacak şekilde abajurlu masa lambası ve lambader şeklinde objeler tercih edebilirsiniz.


Kaynak: Hürriyet / Hakan GENCE

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:14 AM
Mesaj: #5
Heart RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Bahçelerde sonbahar hazırlığı
[Resim: bah0220.jpg]
Bahçenizi bir kışa, hatta bir sonraki yaza hazırlamak için şimdiden işe koyulmalısınız…


Sebze bahçesi hazırlığı

Önümüzdeki yıl ben de bahçemde sebze yetiştirmek istiyorum diyorsanız, şimdiden yapmanızı önereceğimiz hazırlıklarla siz de organik sebzeler üretebilirsiniz. Bahçenizde 2 m eninde 3 m boyunda bir boşluk yaratmak, sebze bahçeniz için size yeterlidir.

Etrafına 30 cm ara ile kekik, biberiye ve lavanta fideleri kullanarak çit yapabilirsiniz. Önümüzdeki yıl dikeceğiniz sebze fidelerinin etrafının bordürü şimdiden diktiğiniz bu aromatik bitkilerle hazırlanmış olur. Toprağı da çapalanıp işlenmelidir.

Daha sonra temin ettiğiniz bakla tohumlarını (Mısır çarşısından ve semt pazarlarından bulabilirsiniz) ekmenizi tavsiye edeceğiz. Bakla sulanmak istemez. Yağmur suyu ile kışın sonunda çimlenecek ve baharda yetişmiş olacaktır.

Baklalar çiçek açtıkları dönemde çapalanarak toprağa karıştırılır. Bu sayede baklanın köklerinde ve çiçeklerinde bulunan azot toprağı zenginleştirir. İlkbaharda toprak hazırlığınız bittikten sonra Mayıs ayında sebze fidelerinizi dikebilirsiniz.


Çim alanların hazırlığı

Yeni çim ekmeyi düşündüğünüz alanlar için bu ay ve önümüzdeki ay idealdir. Toprak hazırlığı yapmaya başlayabilirsiniz. Önce çim ekmeyi planladığınız bölümdeki varsa yabani ot ve bitki kalıntılarını mümkün olduğu kadar kökleri ile çıkarıp temizlemek gerekir.

Daha sonra çapalamak, toprağı işlemek sıkışmış toprak tabakasını havalandırmak, toprağın geçirgenliğini sağlar. Eğer çimlenmeye engel olabilecek küçük taşlar varsa bunlar elle toplanmalı, kurumuş dal, bitki artıklarından temizlenmelidir. Bu aşamada humus ilave etmek toprağın organik yapısını zenginleştirir ve çimlerinizin uzun vadede sağlıklı, güçlü, güzel görünmelerini sağlar.

1 m2 ye 60 gr humus ilave etmek yeterlidir. Son olarak tesviye yapılır ve tırmık çekilir. Artık çim tohumunu m2'ye 60–70 gr hesaplayarak serpebilirsiniz.

Tohumların üzerini 1–2 cm örtecek şekilde elenmiş gübreli toprakla kapatmak ve ağır bir silindirle sıkıştırmak tohumların kuşlar tarafından yenmemesi için şarttır. Yağışlı olmayan günlerde sulama akşam ya da sabah saatlerinde yapılır. Sonbaharda ekilen tohumlar çok yüksek oranda çimlenme gösterir. Çok yararlı olan yağmur suyu yeni çıkan çimleri çok mutlu eder.


Önemli notlar

[*]Yeni çilek fidelerini saksılara dikebilirsiniz. Çilek fideleri kol atarak çoğalırlar. Seneye saksınızın içinden ne çok çilek yiyebildiğinizi görüp şaşıracaksınız.
[*]Bahçenizde de herhangi bir yer örtücü ile kapatmak istediğiniz, bir türlü çim yetişmeyen, toprak olarak da görmek istemediğiniz bölümlere çilek ekebilirsiniz.
[*]Güllerin budanmasını kontrol edin. Üzerinde tohumlaşmış çiçek bırakmayın ki tekrar açabilsinler. Güller ilkbaharda olduğu gibi sonbaharda da en iri gösterişli çiçeklerini açarlar. Kışa girerken gübre verilen güller daha bol çiçek verir. Çelik almak için de bu ay uygundur.
[*]İlk budaması ilkbaharda yapılan çit bitkilerinin ikinci budaması bu ay tekrarlanır. Bu budama hem form verir hem yeni sürgünlerle bitkilerin gürleşmesini sağlar.
[*]Bahçenizdeki mevsimlik çiçeklerin bu dönemde oluşan tohumlarını toplayıp, seneye yetiştirmek için kuru bir yerde saklayabilirsiniz.
[*]Defne, adaçayı, biberiye, kekik, nane gibi aromatik yaprakların da kurutmak için toplanma zamanıdır. Kuruttuğunuz yapraklan kış boyu mutfakta değişik lezzetler yaratmak için kullanabilirsiniz.
[*]Oyaların, bahçe avizelerinin ağustos ayında açan çiçekleri geçer geçmez kesilmelidir. Önümüzdeki yıl daha bol çiçek için bu gereklidir.
[*]Zambak çeşitlerini de bu ay köklerinden ayırarak çoğaltabilirsiniz.
Kaynak: e-kolay

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:17 AM
Mesaj: #6
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Bahçenizde sanatsal şekiller yaratın
[Resim: bah0224.jpg]
Pratik Bosch Isio akülü topiari makası ile artık siz de sanatsal çalı şekillendirme uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Çalılara akülü topiari makası ile kolayca şekil verebilirsiniz. Sadece 500 gram ağırlığındaki Isio bir kahve fincanı kadar hafiftir.

Bıçak değiştirildikten sonra çim makası olarak da kullanılabilir. Günümüzde bir çok evin ve sitenin ön bahçesinde sanatsal şekiller verilmiş çalılar görmek mümkün. Küreler, kukalar, spiraller veya hayvan ve insan figürleri. Çoğu zaman bu "sanatsal çalışmalar" profesyonel eller tarafından yapılmaktadır.

Ama şimdi, bahçe işleriyle hobi olarak uğraşanlar bile akıllı ve ekonomik bir çözüm ile yaratıcılıklarını sergileyebilirler. Bosch Isio topiari makası ile artık bu mümkün! Küçük akülü topiari makası sadece 500 gramdır ve neredeyse bir kahve fincanı kadar hafiftir.

On iki santimetre uzunluğundaki palaya sahip makasın en önemli özelliklerinden biri Lityum İyon aküsüdür. Bu yenilikçi akü teknolojisi birçok avantaj sağlar: Yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir, hacmi küçük ağırlığı düşüktür, kendi kendine şarj kaybı yoktur, hafıza etkisi yoktur, bu nedenle kapasite kaybı olmadan her zaman şarj edilebilir.

Isio, çalıların dallarını kolayca ve temiz biçimde keser. Köşelerde bile manevra yeteneği yüksektir. Isio ile çalıları şekillendirerek kesme eğlenceli bir uygulamadır. Yaptığınız 59 Euro tutarındaki yatırım size fazlasıyla geri döner.


[Resim: bah0224a.jpg]
10 Euro daha veren kullanıcılara Bosch tarafından, çim biçme işlerinde kullanılan ikinci bir makas hediye ediliyor. Böylece tek bir hamleyle topiari makasını çim makasına dönüştürebilirsiniz. İlave teleskop sapı ile çim kenarlarında da rahatça çalışılabilir tamamen kolay ve zahmetsizdir.

Yenilikçi aküsü sayesinde Isio'nun kullanımı çok kolaydır ve neredeyse hiç bakım gerektirmez. Alet, kullanıldıktan sonra pratik şarj istasyonuna hemen geri konabilir. Akü çalışma süresi yaklaşık 40 dakika civarındadır. Bu süre, iki futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda çim kenarlarını kesmek için yeterlidir.

Boşalan akü kısa sürede yeniden tamamen şarj edilebilir: İki buçuk saatlik şarj süresi içinde %80 oranında şarj tamamlanmış olur. Isio ile sanatsal bahçe düzenlemelerinde hiçbir şey yolunuzu kesemeyecek hayal gücünüz sınır tanımayacak.

Önerimiz: Çalıları şekillendirirken göz kararı uygulama yapmak istemiyorsanız önce bir şablonla çalışın. Örneğin çalılarınıza kuka şekli vermek için, bir uçta birleştirilmiş dört eşit uzunlukta çubuk yeterli olacaktır. Daha karmaşık şekillerde, istediğiniz forma uygun bir tel kafes kullanmanızı tavsiye ederiz.


Kaynak: bosch.com.tr

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:19 AM
Mesaj: #7
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
2009 bahçe takvimi...
[Resim: bah0233.jpg]
Bahçelerimizin uykuda olduğu aydır ocak ama bu hiçbir şey yapmadan duracağımız anlamına gelmez. Yeni sezonda bahçemizin güzel görünmesi için yapacağımız çok iş var.
[*]Olgunlaşan meyve ağaçlarını budayın.
[*]Eğer kar yağarsa bahçedeki ağaçların üzerindeki karı temizleyin, yoksa üzerlerine binen karın ağırlığından kırılabilirler. Eğer geç kaldıysanız üzülmeyin kırılan dalları bir öğütücü yardımıyla öğütüp ileride torf yapımında kullanabilirsiniz.
[*]Ev içi bitkilerine daha az su verin.
[*]Balkon ve teras bitkilerini dona karşı daha korunaklı yerlere alın.
[*]Ilıman iklim bitkileri var ise dona karşı üzerlerini örtün.
[*]Bu ay ekilecek bitkiler: Çuha çiçekleri, menekşeler.
Şubat

Şubat ayı her ne kadar kış şartlarının sürdüğü bir ay olsa da ılıman bölgelerde bahar esintilerinin görülmeye başlandığı bir dönemdir.
[*]Bahçede kışın yapılması gereken işleri bitirin. Ağaç, köklü çalıların dikimi, budama ve gübreleme işlemlerini tamamlayın.
[*]Çiçek diktiğiniz bölgelerde çıkan otları uygun havalarda temizleyin.
[*]Kapalı alanda bulunan sardunya gibi çiçekleri budayın. Gerekiyorsa saksıları değiştirin.
[*]Ev bitkilerine az su vermeye dikkat edin.
[*]Çimlerin üzerinde biriken yaprakları temizleyin.
[*]Bu ay ekilecek bitkiler: Hercai menekşe, kardelen.
Mart

Bahar aylarının gelmesiyle bahçe sezonu da açılmış oluyor. Bakımlı bir bahçeye sahip olmak için çalışmalarımıza başlamalıyız.
[*]Çim alanların bakımı ve onarımları bu ayda başlar. Çimleri kesip havalandırın.
[*]Bahçede kıştan kalan dökülen yaprakları temizleyin.
[*]Bahçedeki ağaçları zararlılara ve mantarlara karşı ilaçlayın.
[*]Yabani otlarla mücadeleye devam edin, mümkünse kökten çıkarmaya çalışın veya kimyasal mücadeleye ağırlık verin.
[*]Güllerin köklerini çapalayın ve gübre verin.
[*]Bu ay ekilecek bitkiler: Sarı nergiz, petunya, aslanağzı.
Nisan

Baharın bütün güzelliği rengarenk açan çiçeklerinin ışıltısıyla geldi. Bu ay en meşgul olduğumuz ay sayılır.
[*]Bahar aylarının gelmesiyle büyümeye başlayan bitkilere 15 günde bir gübre verin. Çiçek açan bitkilere fosfor oranı daha yüksek gübre verilmeli.
[*]Meyve ağaçlarını düzenli olarak ilaçlamaya devam edin. Yalnız ilaçlama ağaçlar çiçekliyken yapılmaz. Çiçeklerinin dökülmesini bekleyin.
[*]Bitkilere düzenli bir sulama yapmaya başlayın.
[*]Bahçede çıkan yabani otlarla mücadeleye devam edin. Havalar ısındıkça çimler de hızla büyümeye başlar. Düzenli olarak biçin ve havalandırmasını yapın. Yabani ot ilacı kullanacaksanız havaların biraz daha ısınmasını beklemelisiniz.
[*]Ev bitkilerinin saksı ve toprak değişimlerini yapın.
[*]Bu ay ekilecek bitkiler: Begonvil.
Mayıs

Baharın en güzel ayı Mayıs, ilkbaharın tüm güzelliğini hissetmemizi sağlıyor. Rengârenk açan çiçeklere artık güller de eşlik etmeye başlıyor. Bu ay bahçede yapacağımız işler, bahçemizin sonbahara kadar güzel görünmesini sağlayacaktır.
[*]Çimlerin bakımını ihmal etmeyin. Düzenli gübreleme, kesim ve havalandırmaya devam edin. Isınan havalar ile birlikte çimlerin daha çok suya ihtiyacı olacaktır. Sulamaya daha fazla önem gösterin.
[*]Mayıs ayı gül ayı demektir. Güllere düzenli olarak gübre verilmeyi unutmayın.
[*]Kadife, ateş çiçeği ve petunya gibi yaz çiçeklerinin dikiminin tam zamanı.
[*]Solmuş gülleri temizleyin ve budayın.
[*]Yaprak bitlerine karşı ilaçlama yapın.
[*]Saksı bitkilerinizi düzenli sulayın ve iki haftada bir gübre verin.
[*]Salon bitkilerini düzenli sulayın ve gübreleme işlemlerini yapın. Püskürtme yolu ile yapraklar nemli tutulmalı. Sıcağı sevmeyen bitkileri camlı yerlerden uzaklaştırın.
Haziran

Havaların iyice ısınması ile bahçede yapılacak işler de azalmaya başladı. Artık bahçemizin keyfini çıkarma vakti geldi fakat yine de düzenli yapacağımız işler var.
[*]Isınan havalar ve büyüyen bitkiler yüzünden sulama gittikçe önem kazanır. Az ve sık sulama yerine toprağın belli bir derinlikle suyu emmesi sağlanarak düzenli aralıklarda sulama yapılmalı. Sulamanın sabah erken saatlerde ve akşamüzeri serinliğinde yapılması önerilir.
[*]Gülleri sıcaklarda artan pas hastalığına karşın 2 haftada bir ilaçlayın. Güllerin solmuş çiçeklerini temizleyin ve gübreleyin. Bahar aylarında açan lale ve sümbüllerin yapraklarını solana kadar kesmeyin.
[*]Saksı ve salon bitkilerini düzenli olarak sulayın ve gübre verin. Zararlılara karşı dikkatli olunmalı. Kuruyan çiçekleri ve dalları ayıklayın.
Temmuz

Bu ay geçen aylarda yaptığımız emeklerin karşılığını alacağız. Bahçemizde yaptıklarımız kendini göstermeye devam edecek. Bunların kalıcı olmasını istiyorsak çalışmaya devam etmeliyiz.
[*]Çimlerin üzerindeki sümüklü böcek istilasına karşı hazırlıklı olmak gerekir. Sümüklü böcekler elle toplanabilir veya ilaçlama yapılabilir.
[*]Bu ay güllerde ve meyve ağaçlarında oluşabilecek küllenme hastalığına karşı tedbirli olun. İlaçlamayı ihmal etmeyin.
[*]Cansızlaşan solan çiçeklerin kesilmesi, yeniden canlanmalarına yardımcı olacaktır.
[*]Sarmaşıkların daha sağlıklı uzaması için yan dallarını kesin.
Ağustos

Ağustos ayının gelmesiyle yazın sonlarına da gelmiş oluyoruz. Bahçemizin keyfini biraz daha çıkarabiliriz.
[*]Bütün bitkileri düzenli olarak sabah erken ve akşamüstü saatlerinde sulamaya devam edin.
[*]Yabani ot temizliğine devam edin.
[*]Havalardaki rutubet artışıyla beraber bahçede mantar hastalıkları görülebilir. 2 haftada bir ilaçlama yapın.
[*]Kuruyan çiçekler düzenli olarak temizlenmelidir
[*]Ay sonu gül dikilebilir.
[*]Bahçedeki bitkilerin köklerine zarar vermeden çapalama yapın.
Eylül

Sıcak yaz günlerinin bitimiyle havalar gün geçtikçe daha da serinlemeye başlıyor. Eylül ayında bahçemiz bizden daha fazla ilgi bekliyor olacak. Sonbahar ve kışa hazırlık başlıyor.
[*]Budama makaslarını kullanma zamanı geldi. Odunsu bitkilerin kurumuş dallarını budayın.
[*]Tek yıllık bitkilerimizin solmuş ve sararmış yerlerini kesin.
[*]Çok yıllık odunsu bitkilerin de solmuş çiçeklerini ve sararan bölgelerini temizleyin. Özellikle güller bu dönemde tekrar açarlar, canlı görünmeleri için solan bölümlerini budayın.
[*]Yazın bol sulamayla oluşan yabani otları ayıklayın.
[*]Bu ay ekilecek bitkiler: Hercai menekşe, kırmızı gelincik, şebboy.
Ekim

Artık yaz mevsimini geride bıraktık zorlu kış koşulları gelmeden bahçelerimizin ekim bakımlarını yapma vakti geldi. Bu ay bahçelerimizin güzel görünümünü sürdürmek için yapacağımız önemli görevler var.
[*]ilk önemli adım bahçelere güzel görünümünü veren çimlerin bakımını yaparak atın. Çim alanları esnek çelik uçlu havalandırma aletleriyle (elektrikli, mekanik veya benzinli) tarayın. Bu işlem yaz boyunca çimlerinizin ölen kök bölgelerinin temizlenmesini yaparak keçeleşmiş, sararmış olan kökleri temizler. Böylece çimler daha yeşil ve sağlıklı olacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, yavaş eriyen granül verebilirsiniz.
[*]Çamlarınızın kaybettiği besini alabilmesi ve kışa hazırlanması için özel çam gübrelerinizi vermeyi unutmayın. Bu işlemi yaparken ağacınızın yaşını dikkate alarak gübreleme işleminizi yapın.
[*]Bahçenizdeki ömrü tükenmiş olan yaz çiçeklerinin tohumlarını alın ve gelecek sezon için muhafaza edin. Bu işlemden sonra ömrünü tamamlamış olan çiçekleri sökün. Eğer torf yapacaksanız söktüğünüz çiçekleri çukurlara doldurun.
[*]Sonbahar için dikeceğiniz bordürlere yıldız çiçekleri ve krizantemler dikin. Menekşelerinizi saksılardan bahçede dikmek istediğiniz yerlere taşıyabilirsiniz. Menekşeler aşırı soğuk ve dona karşı dayanıklı olduğu için, kışın bahçenizin güzelliğini tamamlayacaklardır. Kışın ölen yapraklarını temizler ve besinlerini verirseniz ilkbahara kadar dayanacaklardır.
[*]Dökülmeye başlayan yapraklan toplayıp torf yaptığınız alanlara taşıyın. Bu işlemi yaparken bahçe taraklarından ya da yaprak toplama makinelerinden yararlanabilirsiniz.
[*]Bahçenizi zararlılardan ve mantarlardan korumak için ilaçlamayı unutmayın.
Kasım

Havaların iyice soğumasıyla artık bahçemizde yapacağımız fazla bir işimiz kalmadı ama yine kışlık bakımları ihmal etmeyelim.
[*]Güllere gübre vermeyi unutmayın.
[*]Yabani otları ayıklamaya devam edin.
[*]Kuruyan yaprakları toplayın.
[*]Bu ay istediğiniz ağaçları bahçeye dikebilirsiniz. Yeni diktiğiniz ağaçlara azot ve fosfor ağırlıklı gübre verin.
[*]Salon ve teras bitkilerinizi budayın. Kış için aydınlık bir yere alın ve soğuktan korunmalarını sağlayın.
Aralık

Kışın gelmesiyle artık yapacağımız fazla bir iş kalmadı.
[*]Yağmurlu olmayan bir havada ağaçlan ve odunsu bitkileri budayın.
[*]Çimlerin üzerindeki kuru yapraklan temizleyin.
[*]Balkon ve teraslardaki bitkileri korunaklı yerlere alın.

www.evdose.com
<!-- Reklam: A1 -->

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:20 AM
Mesaj: #8
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Luyano'dan şapka saksılar...
[Resim: bah0209.jpg]
Luyano tarafından Türkiye ve dünya pazarına aynı zamanda sunulan bir ilk daha. Lun Art markalı kedi koleksiyonu ile marka oluşumunu güçlendiren Luyano, ürün çeşitleriyle yeniliklerini sürekli devam ettiriyor.

Tamamen özgün kedi desen tasarımlarını tekstilden cama ve porselene kadar uygulayıp dünyada benzeri olmayan koleksiyonlar sunuyor. Luyano'nun son yeniliği estetiği ve çok yönlü işlevselliği ile son derece dekoratif seramik şapka saksıları evlerin ve yaz bahçelerinin vazgeçilmezi olacak.

Alt kısmı, saksının su tabağı olarak düşünülmüş iki parçalı seramik şapka saksılar, farklı boy ve renklerde muhteşem bir koleksiyon.


Web:
http://www.luyano.com.tr

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:22 AM
Mesaj: #9
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Her cama bir pencere önü bostanı
[Resim: bah0217.jpg]
Evde sebze yetiştirme keyfini yaşatan Pencere Önü Bostanları’nın ailesi genişliyor. On farklı sebzeden sonra şimdi de dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağı ile aromatik fesleğen pencere önlerinde...

HPencere Önü Bostanları, evde organik sebze yetiştirmenin keyfini yaşatırken yemek ve salatalara da lezzet katıyor. Üstelik tere, roka, taze soğan, dereotu, turp, maydanoz, semizotu, hindiba, buğday ve kedi çiminden sonra Taşköprü sarımsağı ile aromatik fesleğenle doğayı evinize getiriyor.

Tüm ayrıntılar düşünülerek üretilen Pencere Önü Bostanları’nı kurmak çok kolay. Evin en fazla güneş gören penceresine bostanları yerleştiriyorsunuz ve bol su vererek sebzelerinizin büyümesini bekliyorsunuz. Tüm Pencere Önü Bostanları Bauhaus, Koçtaş, Praktiker ve Metro mağazalarında 10 ila 14 YTL arasında satışta


www.evdose.com

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-27-2009, 03:24 AM
Mesaj: #10
RE: Çiçeklerin Yetiştirilmesi
Eylül ayında bahçenizin bakımı
[Resim: bah0156.jpg]
Ağustos ayında tatile çıkılmış ve bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert ve tıkız tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.

Bitkinin yeni bir çiçek verme dönemine girmesi istendiğinde, bolca budanmalı, yaprakları her 5 günde bir üçkez ıslatılmalı, yapraklar ıslatılırken suyun içerisine hormon uyarıcı bir madde koyulmalı, haftada iki kez kökten yapılan sulamada flor bazlı bir madde kullanılmalı, arkadan hemen demir sülfat ve su karışımından oluşan sulama suyuyla, haftada 2 kez bir başka sulama yapılmalıdır.

Bu iki değişik sulama bitkinin normal sulamasına ek olarak gerçekleştirilmelidir. Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.

Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.

Sonbahar dikimlerinin erken yapılmasında fayda vardır. Kış öncesinde dikilen fidanlar köklerini çalıştıracak zaman bulabilirseler kış şartlarına daha mukavim olacaklardır. Bu arada topraksız fidanların Kasım ayında dikilmesi gerektiğini unutmayınız.

Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.

Büyük ağaç nakilleri gerçekleştirilebilir. Baharda dikilen soğanlı çiçeklerin soğanları bu ayda, özellikle kuru havalarda sökülür. Kuru ve havadar yerlerde saklanır

www.evdose.com

http://www.elifsfenks.com okuyucusu ve üyelerine seslenerek size olan minnettarlığımı söylemek istiyorum.Sizlere çok çok teşekkür ederim.Sizlerle varım ve elifsfenks sizlerle var.Sevgi ve saygılarımla...!!![Resim: 23.gif]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla: