Şuanki Zaman: 07-17-2019, 12:15 PM Hoşgeldin Misafir ! (GirişÜye Olun)


Radyo Kodumuz

DUYURU !!! Sitemize Üte alımları durdurulmuştur. İletişim İçin uyelik@elifsfenks.com adresine mail atınız...LİNK!


Cevapla 
 
Derecelendir
  • 0 Oylar - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kadirli İlçesi
12-31-2009, 10:55 PM
Mesaj: #1
Rainbow Kadirli İlçesi
[Resim: kadirli_manzara_resimleri.jpg]

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-31-2009, 10:56 PM
Mesaj: #2
Rainbow RE: Kadirli İlçesi
[Resim: kadirli_manzara_1.jpg]

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-31-2009, 11:05 PM
Mesaj: #3
Music RE: Kadirli İlçesi
[Resim: 1167385183tepe13.jpg]kadirli ilçesi


İlçe 1 belediye ve 60 köyden meydana gelmiştir. Merkez, ilçenin orta kısmında yer alırken, Sumbas İlçesinin kurulmasıyla ilçenin batı kısmında kalmıştır. Köylerin çoğunluğu merkezin güneyindeki ovalık kesimde, daha az bir kısmı ise kuzeyindeki dağlık kesimde yerleşmiştir.İlçe merkezini oluşturan belediye 1067 hektar alan üzerindeki 20 mahalleden meydana gelmiştir. İlçeye bağlı ovalık köylerde yerleşim toplu, dağlık kesimlerde ise son derece dağınıktır. İlçeye bağlı 60 köy, merkezleri dahil 174 üniteden meydana gelmektedir. Resmen mahalle olmuş yerleşimlerin yanında, fiilen oluşmuş mahallelerle bu sayı daha da artmaktadır. Bu dağınıklık önemli yönetsel güçlükler meydana getirdiği gibi, kamu hizmetlerinde de büyük israfa ve verimsizliğe yol açmaktadır. Kadirli İlçesi çok eski çağlardan beri çeşitli uygarlıkların yaşamış olduğu Çukurova’ da kurulmuş olup, ilçenin tarihi ana hatları ile bu bölgenin tarihi ile paralellik arz eder.

Aslantaş Baraj gölü kıyısında bulunan Domuztepe’ deki Neolitik çağa ( cilalıtaş devri M.Ö 7000- 6000 ), son kalkolitik çağa ve ilk tunç çağına ( M.Ö. 4000-3000 ) ait kalıntılar ile Kadirli-Kozan arasındaki Tırmıl Höyüğü, yörede bu dönemlerde insan toplum yaşantısının olduğunu göstermektedir.

İlçenin bulunduğu coğrafi alanda tarih boyunca sırasıyla Kızzuvatna Krallığı , Hititler, Asurlar, Klikyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Büyük Selçuklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar belli başlı uygarlıkları oluşturmuşlardır. Kadirli ara dönemlerde fazla sayıda el değiştirmelere konu olmuştur. Adanaovası Hükümdarı Asativatas M.Ö. 800 yıllarında ilçeye bağlı Karatepe-Aslantaş’ ta bir uç kale kurmuştur.

Romalılar döneminde FLAVİOPOLİS adı ile görkemli bir kent olan Kadirli’ de bu dönemi belgeleyen eserler bulunmaktadır. Bunlar İmparator Hadrianus’ un (M.S. 117-1389 ) anıtsal tunç heykeli, bugün şehrin altında kalmış bulunan 6-7 dönümlük alana yerleşik Roma Hamamı, M.S. 5. Yüzyıla ait bir Roma Bazilikası olan Ala cami ve yakın çevredeki bir çok diğer eser ve anıtlardır.

Bölgeye 7. Yüzyılda ilk Müslüman orduları, Abbasiler ve Selçuklular dönemlerinde de Türkler girmişlerdir. 1515 yılında Osmanlı Padişahı Yavuz Selim Kadirliyi Osmanlı topraklarına katmıştır. Osmanlı döneminde Maraş Beylerbeyliğine bağlı bir sancak ( Kars-ı Maraş, Kars-ı Zül Kadriyye ) olan Kadirli 1865 yılına kadar Mütesellilikle idare edilmiş, 1865 yılında ilçe haline getirilmiş ve 1872 yılında merkezde belediye kurulmuştur. Şehre Osmanlı döneminde “ Kars-ak-eli” , Pazaryeri” ve “Kars Pazarı” gibi değişik adlar verilmiş, İlçe 1928 yılında KADİRLİ adını almıştır.

Kadirli 1. Dünya Savaşı sonunda 14 Mart 1919 da Ermeni ve Fransızlar tarafından işgal edilmiş; 7 Mart 1920 de ise düşman işgalinden kurtarılmıştır


cografi yapısı

Kadirli Coğrafi konum olarak 35-36 doğru boylamları ile 37-38 kuzey enlemleri arasında; Çukurova’ nın kuzeydoğusunda ve orta Torosların güneyinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 95 metre ve yüzölçümü 1071.3 km2 dir. Osmaniye İlçesinin en büyük ilçesi olan Kadirli’ nin kuzeyinde Feke ve Saimbeyli ilçeleri , doğusunda Andırın ve Düziçi ilçeleri , güneyinde Osmaniye İl merkezi ve Ceyhan ilçesi, batısında ise Sumbas ve Kozan ilçeleri bulunmaktadır.

İlçe arazilerinin üçte biri dağlık, üçte ikisi ise ovalıktır. Ceyhan ırmağı ile onun kolları olan Savrun çayı , Sumbas çayı ve Keşiş deresi ilçenin muhtelif kısımlarından geçmektedir.

Kadirli’ de suptropikal Akdeniz iklimi egemendir. Yazları sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçer. En yüksek noktaları 2307 metreye varan dağlık kesimde iklim karasallaşır. İlçede en yüksek sıcaklık ortalaması 36 C ( Ağustos), en düşük sıcaklık ortalaması 3 C ( Ocak) , ve yıllık ortalama yağış miktarı 575 mm dir.

İlçede bitki örtüsü zengindir. Ovada çok yaygın çeşitle ziraat yapılırken dağlık kesimlerde orman alanları yer almaktadır. Ormanların ilçe yüzölçümündeki oranı % 39 la ülke ve dünya ortalamasının üzerindedir.


sosyal yapısı

Kadirli İlçesi Sosyal ve kültürel olarak gelişmiş bir ilçedir.Şehir her yönüyle yenilikleri takip etmekte gelişmeye açık bir şehirdir.
İlçede sosyal yapıyı belirleyen temel unsur tarıma dayalı ekonomi ve kan bağına dayalı geleneksel toplum anlayışıdır. Son zamanlarda ilçe bir yandan göç verirken diğer yandan göç almaktadır. Bu gelişme de sosyal yapıya önemli etki yapmaktadır.
İlçede evler oldukça sade ve basit yapılar olmasına rağmen son yıllarda yapılaşmada önemli gelişmeler yaşanmış, kooperatifcilik ve çok katlı evlerin ve apartmanların sayısı hızla çoğalmaktadır. Evlerde genellikle çatı bulunmamaktadır. Şehir merkezinde de evler genel olarak briketten yapılmış, alt katı depo ya da işyeri, üst katı konut olan binalardır.
Düğünler, cenaze törenleri, mevlit toplantıları, yaylaya çıkma geleneği en yaygın sosyal hareketlilikler olmakla birlikte koyu sohbetlerin yapıldığı çay ocakları ve kahvehanelerin yanında son yıllarda cafe ve internetcafelerin sayısı da oldukça fazladır.
İlçede Belediye Sülemiş Turistik Tesisleri ve Kızyusuflu Su Sporları Merkezi çok yıldızlı otel konforunda olup, her türlü sportif aktiviteye ve toplantı yapmaya elverişlidir. Şehir merkezindeki Sülemiş ve Muallimbağı ormanları içerisinde yapılan yürüyüş parkurları her kesimden vatandaşların ilgi odağı olmaya devam etmektedir.
Köylerde yaşayanların ilçe merkezine ve ilçe dışına seyahatleri sınırlıdır. Buralarda kapalı ekonomi, geleneksel köy tipi yaşantı egemendir. Dağ köyleri daha fakir olmasına rağmen son yıllarda sulu arazilerde yoğun tarım yapılmakta olan ova köyleri ise daha zengindir.Ancak tüm köylerde telefon ve ulaşım rahatlığının yanında hemen tüm evlerde televizyon ve uydu yayıncılığına ulaşım mevcuttur.
İş ve çalışma hayatı başta tarımsal faaliyetlere, daha sonra memurluk, esnaflık ve tüccarlığa dayalıdır. Sanayii gelişmekte olan ilçede fazla sayıda devlet memuru mevcut olup bunların çok büyük bir bölümü yerlidir

ekonomik durumu

Kadirli’de ekonomik hayatın tarihi gelişimi toplum tarihinin ek***liğine ve zenginliğine paralellik göstermektedir.Kadirli,Adana ovası ile kuzeydeki dağlık bölge arasında bir kale,bir kervanyolu durağı,geniş arazilere sahip bir tarım yerleşimi ve sıcak iklimin avantajlarını tarih boyunca kullanmış bir yerdir.Geç Hitit dönemi Adanava hükümdarı Asativatas söylevinde yörede “Refah,Tokluk ve rahatlık” olduğunu,”Pahara depolarının dolu olduğunu”,kendisinin” ata at , kalkana kalkan kattığını” ve “halkın öküze , sürüye, içkiye ve bolluğa sahip olduğunu” ifade etmektedir.Yörede bu zenginliğin Roma – Bizans , Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de sürdüğü bilinmektedir.Cumhuriyetin ilk yıllarında çoğunluğu bataklık olan ova arazilerinin kurutulması ile ve Çukurova’nın sulama imkanına kavuşturulması ile yörenin tarımsal zenginliği daha da artmıştır.

Bugün ilçe ekonomisi büyük ölçüde tarımsal üretime , tarım işçiliğine ve sınırlı ticari faaliyetlere dayalıdır.Turizm potansiyeli bulunmakla birlikte hareketlilik zayıftır.Sanayi ise gelişmemiştir.Memurluk ve emeklilik gelirleri ilçe ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.

İlçenin Ziraat durumu çizelge (4) de gösterilmiştir.190.000 dekar sulu , 264.384 dekar susuz tarım alanı ve 465.766 dekar orman alanı mevcuttur.Yöre topraklarında bir yıl içinde 3 ayrı ürün yetiştirilebilmektedir.En fazla yetiştirilen ürünler buğday, mısır,yerfıstığı, turp ve karpuzdur.Kış aylarında turp üretiminin geliştirilmesi ile emeğe dayalı tarımsal faaliyetler tüm yıla yayılmıştır.

İlçedeki hayvancılık daha çok kültür ırkı büyükbaş hayvancılığa dayalıdır.Küçükbaş hayvancılık ve arıcılık yaygın değildir. Kümes hayvanları evlerde yetiştirilmektedir.

Kadirli'de ticaret,tarımsal ürünlerin dışa pazarlanması ve yöre halkının tüketim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik iç ticaretten oluşmaktadır.Vergi Dairesi kayıtlarına göre ilçede 1620 Gerçek usulde, 2743 Basit usulde, 106 Kurumlar vergisine tabi ve 1040 diğer işletmeler olmak üzere toplam 5509 Vergi mükellefi bulunmaktadır.2003 yılında tahakkuk eden vergi 15.868.417.800 (On Beş Tirilyon Sekiz Yüz Altmış Sekiz Milyar Dört Yüz OnYedi Milyon Sekiz Yüz Bin) TL,Tahsil edilen vergi ise 11.923.920.400.00 (On Bir Tirilyon Dokuz Yüz Yirmi Üç Milyar Dokuz Yüz Yirmi Milyon Dört Yüz Bin) TL’dir .2004 yılı 30 Eylül tarihi itibarıyla 15.944.039.450.-(On beş trilyon dokuz yüz kırk dört milyon otuz dokuz bin dört yüz elli)TL vergi tahakkukuna karşılık 10.327.348.700(On Trilyon Üçyüz yirmiyedi milyar üç yüz kırk sekiz milyon yediyüzbin)TL tahsilat yapılmıştır. Tahsilatın tahakkuku karşılama oranı %65 olarak gerçekleşmiştir.

Sanayi faaliyetleri İlçenin büyüklüğüne ve potansiyeline göre gelişmemiştir. İlçede Ticaret Odasına kayıtlı 11 Kollektif, 103 ltd. 11 ltd.şubesi, 8 Anonim olmak üzere toplam 133 şirket, 755 şahıs işletmesi ve 1 diğer işletme (Belediye su –otobüs işletmesi ) bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı küçük işletme sayısı ise 2624 dır. Belli başlı sanayi kuruluşları Çırçır ve Prese Fabrikaları, un fabrikaları ve mısır kurutma tesisleridir. Orta ölçekli sanayiinin geliştirilebilmesi için Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmaları sürdürülmektedir. Şehir içinde dağınık durumda bulunan küçük sanayiinin de şehir dışında toplanması gerekmektedir.

İlçede toplam 73 kooperatif, 5 banka şubesi, 3 Sulama Birliği ve 1 İçmesuyu Birliği faaliyet yürütmektedir. Düzenli fuar, sergi, panayır yapılmamaktadır. 2003 yılı Ocak ayında 4. kez “Turp Festivali” adıyla bir organizasyon gerçekleştirilmiştir. Şehir merkezinde haftada 2 kez pazar kurulmaktadır.

Kadirlide tarihi eserlerin ve doğal güzelliklerin bulunması nedeniyle önemli bir turizm potansiyelinden söz edilebilir. Merkezde Alacami, Karatepe’de Aslantaş Açıkhava Müzesi, bölgede muhtelif kale kalıntıları, yine Karatepe’de Milli Park ve Aslantaş barajı, baraj kenarında Kızyusuflu köyünde kurulmakta olan Su Sporları Merkezi turizm bakımından birbirini tamamlayan ilgi noktalarıdır.

Şehir merkezindeki Sülemiş Çamlığı ve bu Çamlıkta bulunan Belediyeye ait otel ve Sosyal tesisler de turizm bakımından önemli bir imkan sayılabilir. İlçenin bu turizm potansiyeline rağmen turistik hareketlilik zayıftır. Turistik anlayışın oturtulması ve sahip olunan değerlerin kullanımının önündeki; ulaşımın yetersizliği, turizm danışma biriminin ve müze teşkilatının olmaması, mevcut otelde hizmetin dünya standardına ulaştırılamaması tanıtımın yetersizliği gibi engellerin kaldırılması ile turizm İlçe ekonomisinde önemli bir yer almaya adaydır.

İlçede açık ve gizli işsizlik büyük boyuttadır. Amelelik ve gündelik işçilik çok yaygın, günlük ücret ise çok düşüktür.

Mevcut durumun iyileştirilebilmesi için Organize Sanayi Bölgesinin kurulması yoluyla tarıma dayalı sanayileşmenin gerçekleştirilmesi, çok düşük fiyatla hatta çoğu zaman zararına satılan tarımsal ürünlerin işlenmiş olarak ve yüksek fiyatla satışının sağlanması gereklidir. Bu yolla işsizliğin önüne geçilmesi de mümkün olabilecektir.


kadirli resimleri


[Resim: kadirli_ulu_cami.jpg]

[Resim: antik-k_imitasyon.jpg]

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-01-2010, 01:48 AM
Mesaj: #4
Music Sofranızdan turpu eksik etmeyin
Vücuda başka yararlarının yanı sıra özellikle “karaciğerin dostu” olarak bilinen turpun, bol vitamini nedeniyle kış aylarında sofralardan eksik edilmemesi gerektiği belirtildi.
KADİRLİ - Türkiye’nin turp üretiminin yüzde 70’inin karşılandığı Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde hasat başladı. Yıllık 25 ton üretim gerçekleşen ve ilçe ekonomisine 15 milyon YTL katkı sağlayan turp, bu yıl da üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Özellikle havaların yağışlı gitmesinin üreticileri daha da mutlu ettiğine değinen Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, sabahın ilk ışıklarıyla soğuk havaya rağmen tarlada başlayan turpun zahmetli yolculuğunun şehir merkezinden geçen Savrun Çayı üzerine kurulu havuzlarda yıkanıp paketlenmesi ile devam ettiğini belirtti.
Hanifi İspir, adına her yıl uluslararası festival düzenlenerek ağalık seçimi yapılan turpun ortalama 5 bin kişiye istihdam sağladığını belirterek, “havaların son günlerde yağışlı gitmesi nedeniyle fiyat olarak sezona iyi başladı. Bu yıl 35 bin dekar alana ekimi yapılan turpun kilosu 25 ile 30 YKr’den alıcı buluyor. Piyasada ise 50 YKr’den satılıyor. Kadirli ekonomisi için çok büyük katkısı var” dedi.

Kadirli İlçe Tarım Müdürü Fatin Rüştü Özeser de vitamin yönünden çok zengin olan turpun böbrek taşı, astım, sarılık, safra kesesi, bronşit, öksürük, karaciğer ve romatizma gibi hastalıklara iyi geldiğini vurguladı.

Turpun içerisinde C, B1, B2 vitaminleri, şekerler, nişasta, hardal yağı ve askorbik asidin bulunduğuna değinen Özeser, şunları kaydetti:
“İster yeşil salataya süs olarak, isterseniz rendelenmiş olarak yiyebilirsiniz. Özellikle kış aylarında turpu sofranızdan eksik etmeyin. Her gün içilen 1 kahve fincan turp suyu karaciğeri güçlendirip safra kesesindeki taşları eritiyor. Ayrıca, soğuk algınlığı sebebiyle ortaya çıkan inatçı öksürükte 1 tatlı kaşığı turp suyu içmek, öksürük şurubu kadar etkili. Turp, böbreklerdeki mikropları öldürür, kum taşlarının dökülmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı giderip, diş etlerini kuvvetlendirir.”

Özeser, Türkiye genelinde bilinen 10 türü bulunan ve anavatanı Akdeniz Bölgesi olan turpun “Japon”, “kırmızı”, “siyah” ve “beyaz” olmak üzere dört çeşidinin Kadirli’de yetiştirildiğini söyledi.

Özsezer, turpun çiğ köfte ve pilav gibi yemeklerin yanında sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Her yıl turpun para etmesinin festivalde ağalık seçimlerini kızıştırdığını anlatan Kadirli Belediye Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, “2007 yılında ‘Turp Ağalığı’, turpun para etmemesi nedeniyle 5 bin YTL’ye giderken, bu yıl ‘Turp Ağalığı’ için 20 bin YTL ödendi. Buradan elde edilen gelir bir sonraki turp festivalinde değerlendirilecek” diye konuştu.

AA


[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-01-2010, 03:07 AM
Mesaj: #5
Music RE: Kadirli İlçesi
Kozanlı ile Kadirlili

Kozan'da anlattılar.
Kozanlı ile yılanı torbaya koymuşlar.
Kozanlı "yılan beni isiracakk" diye bağırmış.
Yılanı torbadan çıkarmışlar.
Yerine "Kadirlili" yi koymuşlar.
Kozanlı yine bağırmış:
- Yılana kurban olayım!.. Kadirlili yılandan da kötü isiriyor.

Kadirli'de anlattılar.
Kadirliliyi çuvala koymuşlar.
Yılanla birlikte.
Kadirlili haykırmış:
- Beni kurtarın.
Kurtarıp, serbest bırakmışlar.
Kadirlili az ötedeki Kozanlı'yı görünce...
Koşmuş, çuvala yeniden girmiş.
"Yoksa Kozanlı beni isirir" diye bağırarak.

"Hikaye" çok.
Aynı hikaye Kozan'da "Kadirli için" anlatılıyor.
Kadirli'de de "Kozan için."
En yaygını ise "çuvaldaki yılan."

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-01-2010, 04:22 AM
Mesaj: #6
Music RE: Kadirli İlçesi
[Resim: merali_SULEMISTEPESIKADIRLI.jpg]
Sülemiş Tepesi

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-02-2010, 01:08 AM
Mesaj: #7
YAYLALAR
[Resim: zorkuny.jpg]
SUMBAS-BAĞDAŞ YAYLASI
Sumbas ilçesinde,orman içinden geçen güzel manzaralı 57 km stabilize yolla ulaşılan Bağdaş yay-lası, iki tepe arasında kurulmuştur. Yaylanın çevresi çam, ardıç, köknar ve sedir ormanları ile kaplıdır. Elektrik, kır kahveleri ve bakkalların bulunduğu yaylada, yörenin yayla mimarisine uygun ahşap ve taş malzemeden yapılmış yayla evleri bulunmaktadır. Yaylada kamp kurup piknik yapılabilir.

KADİRLİ-ALMACIK YAYLASI
Almacık yaylası; Bağdaş yaylasına 4 km mesafede bir tepe yamacına kurulmuş ve orman ile içiçe şirin bir yayladır. Yaylalara yaz aylarında minibüs ve midibaslarla gidilebilir.
HASANBEYLİ-ALMAN PINARI YAYLASI
Hasanbeyli ilçesine 4 km uzaklıkta bulunan yaylaya,asfalt yolla ulaşılmaktadır. Bu bölgenin en eski yaylalarından olan Alman Pınarı, bağlar ve bahçeler arasında kurulmuştur. Kır kahve ve lokantaları ile bakkal ve fırınların hizmet verdiği yaylada kamp kurarak piknik yapılabilir.[Resim: Osm12.jpg]KADİRLİ- MAKSUTOĞLU YAYLASI
Kadirli-Andırın-Kahramanmaraş karayolunun 12 km' sinden kuzeye (sola) dönülerek (Akarca yaylası) 33 km stabilize yolla ulaşılır. (Toplam 45 km ) Yaz aylarında günün belli saatlerinde Kadirli'den minibüs, midibas ve jeeplerle gidilebilir. Akarca yaylasından sonra güzel manzaralı 33 km'lik stabilize yol üzerinde; Akarca yaylası, Koçlu (Avluk) köyü, Paşaoğlu yaylası, Yoğunoluk (Katıralağı) köyü, Değirmendere ve Tahta gibi yayla köy-leri de bulunmaktadır. Altyapısı kısmen tamamlanmış olan yaylada; elektrik ve telefon olup, kır kahve-leri, bakkallar, kasaplar, et yemekleri sunan küçük lokantalar ve özel doktorlar hizmet vermektedir. Yöre halkının temiz ve serin havasından yararlanmak için çıktığı yaylanın çevresi tamamen sedir ve köknar ormanları ile çevrilidir. Yaylada yöresel ahşap yayla evleri ile son yıllarda yapılan betonarme bi-nalar, elma, armut, kiraz, vişne ve ardıç türü ağaçlarla içiçedir. Maksutoğlu yaylasından başlayıp Çardak-Gürlevik-Turna-Söğütoluğu-Dokurcun Beyoluğu Çığşar yaylalarından geçerek Savrun çayının doğduğu Yedigözler mevkiini de içine alan, ünlü yazar Yaşar Kemal'in İnce Memed romanına konu olan bu yaylalar doğa ile baş başa, çok sayıda çiçek, bö-cek ve kuş türünü inceleyerek yaya (treking) iki günde gezilebilir. Kamp kurup, piknik yapılabilir. Ses-siz bir ortamda sedir (gamalak) ağaçlarının serin yayla yeli eşliğinde söylediği türküyü dinlemek istiyor-sanız Maksutoğlu ve çevresindeki diğer yaylaları gezip görmeniz gerekir. Yaylada tatil geçirmek iste-yenler, önceden ev kiralamalı veya çadırlı kamp kurmalıdır.

KADİRLİ-BEYOĞLU-SAVRUNGÖZÜ-DOKURCUN VE ÇIĞŞAR YAYLALARI
Toros dağlarının kuzeydoğu uzantısı olan dibek Dağlarının eteklerinde bulunan ve 65 km stabilize yolla ulaşılan yaylalar, tamamen ardıç, köknar, sedir ağaçları, vahşi kayalıklar, yüksek dağ çayırları ile rengarenk kır çiçeklerinin açtığı doğa mozayiğidir. Kayalıklarında yırtıcı kuşların (kartal şahin, doğan) uçuştuğu, ünlü yazar Yaşar Kemal'in roman kahramanı İnce Memed'e hem sığınak hem de mezar olan bu yaylalarda gök mavisi çiçek açan çakır dikenlerini görerek fotoğraflarını çekebilirsiniz. Savrun çayı kıyısında kurulan yaylalarda elma, armut, kiraz, vişne ve dut meyvelerinin en lezzetli-leri yetişmektedir.
Yaylalarda, billur gibi temiz soğuk suların aktığı pınar başlarında kamp kurarak, Çığşar yaylasında bulunan Deli Öbek ve Harmankaya denilen kütle kayalara tırmanabilir, yırtıcı kuşlara arkadaşlık edebilirsiniz. Bu yaylalara yaz aylarında minibüs, ve jeeple gidilebilir.


[Resim: j3EpP9.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
02-04-2011, 12:14 AM
Mesaj: #8
Star Tirşik
Gavurveya eşek pancarı olarak bilinen ot; Osmaniye, Bahçe, Kadirli veAndırın bölgesinde bulunur. "Andırın Doktoru" adıyla da anıldığı içinkökeni daha çok K.Maraş Andırın'a dayandırılır.


[Resim: tir%C5%9Fik+otu.JPG]

Kayalıkyerlerde, su kenarlarında yetişir. Genellikle aramak gerekir, bazıpazarlarda da rastlanır. Aralık ayından Mart sonlarına kadarbulunabilen ot, bol yağmuru sever. "Yedi derde deva" olan Tirşik,özellikle mide ve bağırsak hastalıkları için tavsiye edilir. Bunedenle, "senede bir kez yemesen bile, yedi senede bir tarlasından geç"derler.


Zehirliolduğundan çiğ yenmez ve normal pişirilmez. Mayalanmadan deneyenlerinağzı yüzü şişer, bir sürü yaşanmış olay vardır, denemeyiniz


Birbağ ele alınıp en az yedi kere yıkanır, iyice temizlendikten sonra inceince tütün gibi kıyılır. Büyük bir kazanda elini yakacak kadar suısıtılır. İçine bolca döğme ve Maraş tarhanası ile nohut ve ot atılıpkarıştırılır. Önceden hazırlanmış yaygıların üzerine kazan oturtulur.Suda karışmış malzeme üzeri iki parmak kalınlığında unla kapatılır.


Burasıçok önemli!.. Kapağını kapatırken o yöreden veya tanıdıklardan enarsız kişinin adı verilerek yoğurt mayalar gibi üzeri sıkı sıkıkapatılır. En sıcak yerde sabaha kadar bekletilir.


Sabahayüzündeki un kısmı tamamen alınıp atılır. Ocağın üzerinde yedi sekizsaat nohutlar pişine kadar pişirilir. Tadına bakıldığında boğazıgıdıklamıyorsa pişmiş demektir.


Ana yemek değildir ama, özellikle mercimek köftesi veya bol şehriyeli bulgur pilavı ile çok iyi gider..


Afiyet olsun


[Resim: tirsikgiller_tirsik1.jpg]

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03-03-2015, 08:20 PM
Mesaj: #9
RE: Kadirli İlçesi
Adanalıyık...

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05-15-2018, 11:59 PM
Mesaj: #10
RE: Kadirli İlçesi
30 gün sonra buradayım...!!!

[Resim: 59419576_10218729323894352_6752700857269...e=5D6E11A4]
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla: